High school scores (Feb. 2)

FROM FRIDAY

 

GIRLS BASKETBALL

ATHENS ACADEMY 63, TALLULAH FALLS 50: At Tallulah Falls, the Spartans – ranked No. 9 in Class A Private – closed out the regular season with their ninth consecutive victory.

Athens Academy had three players score in double figures – Gabby Mastandrea led the way with 21 points, Greer Moseley added 17 points and Rose Bone contributed 11 points and seven rebounds.

The Spartans (21-3, 11-2 in Region 8-A) will begin play next week in the region tournament.

PRINCE AVENUE CHRISTIAN 69, COMMERCE 30: At Commerce, the Wolverines – ranked No. 10 in Class A Private – had four players score in double figures as they posted a decisive Region 8-A victory over the Tigers.

Ansley Hall and Millican Jarrett scored 14 points each to lead Prince Avenue Christian, who got 13 points from Karlee Armstrong, 10 points from Madison Britt, seven points from Janie Henderson, six points from Caroline Hill and five points from Ivey Meeks.

The Wolverines (21-2, 12-1) will begin play Tuesday in the region tournament at Commerce. The Tigers will open play on Monday at home.

CEDAR SHOALS 58, LOGANVILLE 39: At Loganville, the Jaguars won for the fifth time in their last six games and finished the regular season at 16-8 overall and 8-4 in Region 8-6A.

For Cedar Shoals, Laurie Thomas led with 20 points, Genesis Crawley had 12 points, Jeanetta Elder chipped in nine points and Autumn Jones had eight points.

The Jaguars will begin play in the region tournament on Wednesday.

MADISON COUNTY 77, NORTH OCONEE 45: At Danielsville, the Red Raiders – ranked No. 6 in Class 4A — completed their Region 8-4A schedule undefeated with a regular-season-ending victory over the Titans.

Jordan Bailey led Madison County with 31 points, ADryana Maxwell had 18 points and Kayla McPherson added 16 points.

North Oconee had three players score 10 points each – Mary Pearson, S.K. Kirby and Tatum Thompson.

The Red Raiders (19-5, 10-0) will be the No. 1 seed in next week’s region tournament and will play the winner between North Oconee and Stephens County on Thursday. The Titans finish the regular season at 8-15 overall and 3-7 in the region and will play Stephens County at 4 p.m. Tuesday at Jefferson.

JEFFERSON 69, STEPHENS COUNTY 47: At Toccoa, the Dragons closed out the regular season on a five-game winning streak with a Region 8-4A victory over Stephens County.

Jazz Allen led Jefferson with 20 points, followed by Akera Benton (14 points) and McKenzie Tyner (10 points).

The Dragons (18-6, 7-3) will host the region tournament, which begins Tuesday.

WINDER-BARROW 52, HABERSHAM CENTRAL 38: At Mt. Airy, the Bulldoggs won their sixth consecutive game and clinched the No. 1 seed for the Region 8-6A tournament.

Winder-Barrow ends the regular season at 17-5 overall and 9-1 in region play. The Bulldoggs will face Dacula at 7 p.m. Friday in the semifinals of the region tournament.

JACKSON COUNTY 41, EAST JACKSON 30: At Jefferson, the Panthers evened their season record against rival East Jackson and finished the regular season at 7-16 overall and 2-8 in Region 8-3A. The Eagles stand at 10-15 overall and 1-9 in the region.

Caroline Davis led Jackson County with 11 points.

Kenzie Whitehead paced East Jackson with 10 points.

ST. PIUS X 32, OCONEE COUNTY 30: At Atlanta, the Warriors fell to St. Pius X, closing out the regular season at 10-15 overall and 0-10 in Region 8-4A.

For Oconee County, Sara English had 12 points. Julia Peroni and Vanessa Sekandi scored seven points each.

Both teams will play in the region tournament, which begins Tuesday at Jefferson.

TOWNS COUNTY 52, ATHENS CHRISTIAN 47: At Bogart, Madison Pickerel recorded a double-double of 20 points and 13 rebounds, but the Eagles fell to Towns County in their regular-season finale.

Sydney Bridges added 14 points for Athens Christian.

The Eagles (6-18, 4-9 in Region 8-A) will open play in the region tournament next week in Commerce.

GAINESVILLE 54, APALACHEE 20: At Gainesville, Nakia Hooks had 14 points and nine rebounds, but the Wildcats lost in their final regular-season game to the Red Elephants.

Apalachee (7-17, 1-9) will face Dacula at 4 p.m. Tuesday in the first round of the Region 8-6A tournament.

BANKS COUNTY 66, OGLETHORPE COUNTY 11: At Homer, the Leopards – ranked No. 2 in Class 2A – blasted the Patriots in Region 8-2A.

Jenna Pulliam and Lawson Foster led Oglethorpe County with four points each.

The Patriots (1-21, 0-10) were set to play a makeup game against Rabun County on Saturday and will begin play in the region tournament on Tuesday at Banks County.

BOYS BASKETBALL

ATHENS CHRISTIAN 54, TOWNS COUNTY 51: At Bogart, the Eagles came back from a 10-point deficit in the fourth quarter to defeat Towns County in their final regular-season game.

Kohl Phillips led all scorers with 30 point and Cameron Hardesty added 10 points.

Athens Christian (6-17, 4-10 in Region 8-A) will play the winner between Towns County and Commerce at 5:30 p.m. Monday in the first round of the region tournament at Commerce.

ATHENS ACADEMY 54, TALLULAH FALLS 35: At Tallulah Falls, the Spartans won their fifth game in a row and completed with regular season at 14-9 overall and 11-4 in Region 8-A.

Lawrence Jang led Athens Academy with 16 points.

The Spartans will open play in the region tournament at 5:30 p.m. Wednesday against Tallulah Falls at Commerce.

PRINCE AVENUE CHRISTIAN 68, COMMERCE 49: At Commerce, Dawson Meeler scored a game-high 26 points as the Wolverines won for the seventh time in their last eight games.

Commerce was led by Jalen Dorsey (15 points) and Jamecus Cox (10 points).

The Tigers (4-21, 2-13 in Region 8-A) were set to play Towns County on Saturday in a region tournament play-in game, with the winner to play Athens Christian at 5:30 p.m. Monday at Commerce.

MADISON COUNTY 57, NORTH OCONEE 49: At Danielsville, the Red Raiders won their second consecutive game and finish the regular season at 10-14 overall and 3-7 in Region 8-4A. The Titans close out the regular season at 1-22 and 0-10.

Jackson Bailey led Madison County with 17 points and Adam Metts added 13 points.

Wes Wilson scored 16 points for North Oconee, with Tommy Chambers chipping in eight points.

Both teams begin play next week in the region tournament at Jefferson, with North Oconee set to face Stephens County on Wednesday.

EAST JACKSON 55, JACKSON COUNTY 53: At Jefferson, the Eagles improved to 15-10 overall and 5-5 in Region 8-3A with a league victory over rival Jackson County, which fell to 3-20 and 0-10.

Xavier Clark led East Jackson with 14 points.

Cameron Shaw paced the Panthers with 15 points.

The Eagles will be the fourth seed and Jackson County the sixth seed in next week’s region tournament.

LOGANVILLE 51, CEDAR SHOALS 49: At Loganville, the Jaguars lost their fifth game by three points or less as the Red Devils won in Region 8-5A.

Quincy Canty led Cedar Shoals with 15 points and nine rebounds. Tyler Johnson had 10 points and six rebounds, and Jaiden Williams and JaiVanni McDavid scored nine points each.

The Jaguars complete the regular season at 9-16 overall and 7-6 in Region 8-5A. They begin play in the region tournament next week at Clarke Central.

ST. PIUS X 69, OCONEE COUNTY 46: At Atlanta, St. Pius X – ranked No. 2 in Class 4A – used a 28-8 second quarter to put the visiting Warriors away in Region 8-4A.

Oconee County was led by Rahul Das, who scored 16 points, and Ty Paschal, who chipped in 10 points.

The Warriors (16-8, 5-6) will be the fourth seed in the region tournament, which begins Tuesday at Jefferson.

STEPHENS COUNTY 76, JEFFERSON 61: At Toccoa, the Dragons ended the regular season with a Region 8-4A loss to Stephens County.

Daniel Parker led Jefferson with 15 points and Jacob Radaker added 14 points.

The Dragons (16-9, 7-3) are the No. 2 seed in the region tournament and will play the winner between Stephens County and Oconee County in the semifinals at 5:30 p.m. Thursday.

GAINESVILLE 79, APALACHEE 49: At Gainesville, the Wildcats had three players score in double figures but the Red Elephants – ranked No. 1 in Class 6A – prevailed in both teams’ regular-season finale.

Derek Miller had 13 points, eight rebounds, three steals and two blocks for Apalachee. Brandon Bannis had 11 points, five steals and four rebounds and Deron Collier had 10 points. A.J. Millbrooks added eight points off the bench.

The Wildcats (10-14, 3-8) will face Winder-Barrow at 8:30 p.m. Tuesday in the first round of the region tournament at Dacula.

BANKS COUNTY 91, OGLETHORPE COUNTY 66: At Homer, the Patriots fell to 5-18 overall and 3-9 in Region 8-2A with a league loss to the Leopards, who are ranked No. 10 in Class 2A.

Isaac Hulin led Oglethorpe County with 19 points and Jeffrey Glenn added 17 points.

The Patriots were set to play a makeup game on Saturday against Rabun County and will play a to-be-determined opponent in the first round of the region tournament on Tuesday at Banks County.

GIRLS SOCCER

CLARKE CENTRAL 8, SHILOH 0: At Lithonia, the Gladiators kicked off the 2018 season successfully with a preseason scrimmage victory over the Generals.

Lilli Sams scored two goals for Clarke Central and was followed by Zoe Peterson, Andrea Matta-Castillo, Nyah Carlson, Collier Stevens, Rachel Mattern-Parks and Saidee Perno. Perno and Paulina Hafer had two assists each, followed by Peterson and Matta-Castillo.

Teaming up for the shutout in goal were Emerson Meyer, Anna Gay and Hafer.

The Gladiators open the regular season at 5:30 p.m. Tuesday at Madison County.

 

More